DeepCool EK720-XL-0.5 High Performance Thermal Pad
0৳
Ex Tax: 0৳
  • Stock: Out Of Stock
  • Brand: DeepCool
  • Model: EK720-XL-0.5
  • SKU: EK720XL0.5
2301 views
It is requested to know about the stock and delivery of the product before ordering
DeepCool EK720 High Performance Thermal Pad
EFFICIENT AND EFFECTIVE
Top quality material is sourced to make the EK720 highly durable with high thermal conductivity. The pliable interface fills in any pockets and gaps between surfaces for a seamless match. Rated at 6W/mK as defined through standardized testing compared to competing products with uncertain methodologies.
SAFE HANDLING AND EASE-OF-USE
FIND YOUR FIT
WARNING
Keep away from small children and pets. Not for internal consumption.
AVAILABLE IN DIFFERENT STRENGTHS AND SIZES
Our thermal pads are available in 0.5 mm, 1.0 mm, 1.5 mm and 2.0 mm. Its slimness makes the 0.5 mm variant an excellent alternative to heat-conducting film. Depending on the thickness of the pads, they are available in different sizes.