PC Power PCG27F100D 27 Inch FHD 100Hz IPS Monitor
-5 %
16,700৳
17,500৳
Ex Tax: 16,700৳
  • Stock: In Stock
  • Brand: PC Power
  • Model: PCG27F100D
  • SKU: PCG27F100D
4069 views
It is requested to know about the stock and delivery of the product before ordering
  • Resolution: FHD (1920×1080)
  • Display: IPS, 100Hz, 5ms, 100% sRGB
  • Ports: 1x HDMI, 1x VGA
  • Features: VESA Mounting, Low Blue Light
Basic Info
Brand PC Power
Model PCG27F100D
Color Black
Details
VESA 100*100mm
Display
Color Gamut 72% NTSC, 100% sRGB
Panel IPS
Display Type FHD Display
Response Time 5ms
Screen Size 27 lnch
Resolution 1920x1080
Aspect Ratio 16:9
Brightness 250cd/m2
Viewing Angle 178(H)/178(V)
Refresh Rate 100Hz
Contrast Ratio 1000:1
Color Support 16.7M
Features
Power Supply External power Supply 12V/2.5A
Connectivity
VGA 1 x VGA
HDMI 1 x HDMI
Audio/Video Features
Speakers No
Low Blue Light Yes
Physical Specification
Tilt -5∘~ 15∘
Power
Power Consumption ≤30W
Warranty & Others
Warranty 3 Years
Write a review
Note: HTML is not translated!
Bad Good
What is the PC Power PCG27F100D 27 Inch FHD 100Hz IPS Monitor price in bd 2026?
The latest price of PC Power PCG27F100D 27 Inch FHD 100Hz IPS Monitor in Bangladesh is 16,700৳. You can buy the PC Power PCG27F100D 27 Inch FHD 100Hz IPS Monitor at best price from our website or visit any of our showrooms.