Dahua DHI-LM27-A221Y 27 Inch FHD Monitor
18,300৳
Ex Tax: 18,300৳
  • Stock: In Stock
  • Brand: Dahua
  • Model: DHI-LM27-A221Y
  • SKU: DHI-LM27-A221Y
1217 views
It is requested to know about the stock and delivery of the product before ordering
  • Resolution: 1920 (H) × 1080 (V)
  • Display: IPS, 144Hz, 1ms
  • Ports: 1 × VGA,1 × HDMI 1.4
  • Features: VESA wall mount
Model
Brand Dahua
Model DHI-LM27-A221Y
Color Black
Display
Panel IPS
Response Time MPRT 1ms
Screen Size 27”
Resolution 1920 (H) × 1080 (V)
Aspect Ratio 16:9
Brightness 250 cd/m² (typ.)
Viewing Angle 178°(H)/178°(V)
Refresh Rate 144 Hz
Backlight E-LED
Contrast Ratio 1200:1
Color Support 72% NTSC (typ.)
Connectivity
HDMI 1 × HDMI 1.4
Physical Specification
Weight Net Weight : 3.4kg; Gross Weight : 4.7kg
Dimension 615.1 mm × 364.1 mm × 49.1 mm
Power
Power Supply 12V DC, 3 A
Power Consumption 20.0 W (basic), 27.1 W (typ.), 28.0 W (max)
Warranty & Others
Warranty 3 Years
The Dahua DHI-LM27-A221Y is a 27-inch Full HD (1920 × 1080) IPS-panel monitor crafted for continuous use. It offers a sleek ultra-narrow bezel design, wide viewing angles (178°/178°) and a high refresh rate of 144 Hz for fluid motion. With a rapid 1 ms MPRT response time, 1200 : 1 contrast ratio and 250 cd/m² brightness, it suits both business- and performance-oriented environments. The monitor supports both HDMI 1.4 (for 1080p at 144 Hz) and VGA input, and allows VESA 100×100 mm wall- or arm-mounting. The lightweight design (net weight ~3.4 kg) and energy-efficient operation (~27 W typical) make it practical for daily use. It’s supplied via 12 V DC adapter and accommodates standard operating temperature/humidity ranges (0–40 °C, 10–85% RH).