Dahua DHI-LM27-E240A 27 inch 300Hz Gaming Monitor
26,000৳
Ex Tax: 26,000৳
  • Stock: In Stock
  • Brand: Dahua
  • Model: DHI-LM27-E240A
  • SKU: DHI-LM27-E240A
2717 views
It is requested to know about the stock and delivery of the product before ordering
  • Resolution: 1920 (H) × 1080 (V)
  • Ports: DP 1.4×2,HDMI 2.1×2, Audio out×1
  • Features: VESA wall mount
Model
Brand Dahua
Model DHI-LM27-E240A
Panel VA
Display Type E-LED Backlit Display
Response Time MPRT 1ms
Screen Size 27″
Resolution 1920 (H) × 1080 (V)
Aspect Ratio 16:9
Brightness 300 cd/m² (max)
Viewing Angle 178°(H)/178°(V)
Refresh Rate 280 Hz, overclocked to 300 Hz
Backlight E-LED
Contrast Ratio 4000:1
Color Support 85% NTSC
Connectivity
HDMI 2 × HDMI 2.1
Display Port 2 × DP 1.4
Physical Specification
Weight 5.58 kg
Dimension 613.8 mm × 362.5 mm × 67.9 mm (Without wall-mount bracket);
Power
Power Supply 12V DC, 4 A
Power Consumption 21 W (basic), 29 W (typ.), 32 W (max)
Warranty & Others
Warranty 3 years
Key Features:
  • Overclocked to 300Hz high refresh rate to seize the game and improve the odds of winning;
  • Wide color gamut, 95% DCI-P3. It meets the designer's demand of image texture;
  • 178°H/178°V extra-wide viewing angle for all-round viewing performance;
  • Adaptive sync can effectively solve picture lagging and tearing problems;
  • 1 ms fast response time with no image blurring or ghosting;
  • The angle can be adjusted to meet different needs.
Bad Good
What is the Dahua DHI-LM27-E240A 27 inch 300Hz Gaming Monitor price in bd 2026?
The latest price of Dahua DHI-LM27-E240A 27 inch 300Hz Gaming Monitor in Bangladesh is 26,000৳. You can buy the Dahua DHI-LM27-E240A 27 inch 300Hz Gaming Monitor at best price from our website or visit any of our showrooms.