PC Power PCG24F180CW 23.8 Inch White Curved Gaming Monitor
-5 %
19,100৳
20,000৳
Ex Tax: 19,100৳
  • Stock: In Stock
  • Brand: PC Power
  • Model: PCG24F180CW
  • SKU: PCG24F180CW
4878 views
It is requested to know about the stock and delivery of the product before ordering
  • Resolution: FHD (1920×1080)
  • Display: VA, 180Hz, 1ms with OD
  • Ports: 1x HDMI, 1x DisplayPort, 1x USB,
  • Features: 120% sRGB Color Gamut, G-Sync
Model
Brand PC Power
Model PCG24F180CW
Color White
Display
Color Gamut 120%sRGB
Panel VA Panel
Display Type FHD LED Display
Response Time 1ms (with OD)
Brightness 250cd/m2
Refresh Rate 180Hz
Contrast Ratio 4000:1
Physical Specification
Weight 3.98 kg (Box)
Power
Power Supply External power supply 12V/3.5A
Power Consumption ≤32w
Warranty & Others
Warranty 3 Year (Box Mandatory While Claiming)
PC Power PCG24F180CW 23.8 Inch FHD Display HDMI DP White Curved Gaming Monitor
The 1800R curvature provides an immersive viewing experience, allowing for a more natural and comfortable field of view, reducing distortion and enhancing depth perception during intense gaming sessions. The 75Hz refresh rate and response time help minimize motion blur, providing smooth gameplay and responsiveness.